Muzeum Ziemi Puckiej - Szpitalik

Muzeum Ziemi Puckiej

Muzeum Ziemi Puckiej

Jeśli chcesz poznać historię Pucka i okolic powinieneś odwiedzić Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy (kaszubskiego działacza społecznego i narodowego, lokalnego badacza folkloru, kultury i języka kaszubskiego). Muzeum ma dwa oddziały w Pucku: Kamienica Mieszczańska i Szpitalik, oraz dwa oddziały zamiejscowe: Zagroda Gburska i Rybacka w Nadolu i Hallerówka we Władysławowie.

Kamienica Mieszczańska - Puck, Plac Wolności 28

Oddział muzeum Kamienica Mieszczańska, jak sama nazwa wskazuje, znajduje się w zabytkowej, mieszczańskiej kamienicy. Ukazuje burzliwą historię Pucka, regionu i kulturę kaszubskiego ludu. Stałe ekspozycje muzeum dotyczą etnografii, historii miasta i regionu oraz badań podwodnych Zatoki puckiej. Można tutaj między innymi zobaczyć: brązowy skarb z Władysławowa, mapy astralne z minionych epok czy meble i rzeźby ludowe. W piwnicach można zobaczyć wystawę archeologiczną obrazującą najstarsze, bo sięgające epoki kamienia (7000 – 1700 l. p.n.e.) dzieje osadnictwa na Ziemi Puckiej.

Szpitalik - Puck, ul. Wałowa 11

Ekspozycje etnograficzne powiązane z warstwą rzemieślników małomiasteczkowych. Odtworzono w nim wnętrza domu wiejskiego, warsztaty rzemieślnicze. Jedna z wystaw poświęcona jest medycynie ludowej. Sam budynek pochodzi z 1681 roku, wcześniejszy, wybudowany poza murami miejskimi, przeznaczony był dla obłożnie chorych – stąd jego nazwa. Istniejący obecnie odbudowano już w obrębie murów miejskich i był przytułkiem dla biednych.

Zagroda Gburska i Rybacka - Nadole, ul. Bałtycka 2

Zagroda znajduje się w Nadolu nad Jeziorem Żarnowieckim - to miniskansen prezentujący obraz życia zamożnej rodziny wiejskiej na Kaszubach. Znajduje się tutaj zagroda wiejska, zrekonstruowano również chatę rybacką i remizę.

Hallerówka - Władysławowo, ul. Morska 6

Halerówka to była willa gen. Józefa Hallera. Stała ekspozycja muzeum: „Dla Ciebie Polsko i dla Twej Chwały. Życie i służba gen. J. Hallera (1873-1960)” prezentuje przede wszystkim pamiątki poświęcone generałowi oraz żołnierzom z Błękitnej Armii. Do najcenniejszych zbiorów należą rzeczy osobiste generała podarowane przez jego synową Izabellę Haller. Dodatkowo w obiekcie są udostępniane wystawy czasowe.

Muzeum Ziemi Puckiej
84-100 Puck, Plac Wolności 28
tel. 58 673 22 29
e-mail: sekretariat@muzeumpuck.pl

Informacje na podstawie strony muzeum http://muzeumpuck.pl

Galeria

Lokalizacja

9 wyświetleń w 2024r.
Łącznie 535 (od 2023r.)
serce Twoje ulubione obiekty 0