Półwysep Helski

Półwysep Helski

Półwysep Helski to tak właściwie Mierzeja Helska - powstała w charakterystyczny dla mierzei sposób. Choć nie biegnie ona jak gros mierzei wzdłuż wybrzeża, to powstała jako następstwo działalności silnych wiatrów i płynących z zachodu na wschód prądów morskich. Jeszcze ok 3 wieki temu tworzyła ona łańcuch małych wysepek, które z czasem zaczęły się scalać. Specyficzny, rozpoznawalny przez każdego mieszkańca Polski, kontur mierzei długiej na 34 km i powierzchni ledwo 32 km kwadratowych izoluje wody Zatoki Puckiej od Morza Bałtyckiego.

Mierzeja rozpoczyna się w otoczeniu miasta Władysławowo, jej szerokość wynosi tam około 300 m, i ciągnie się aż do miejscowości Hel, od której to mierzeja przyjęła nazwę. W okolicy Helu szerokość mierzei to mniej więcej 3 km, ale w najwęższym miejscu mierzeja helska ma już raptem 150 m. Z Władysławowa w stronę Helu leżą kolejno, znane nie tylko u nas letnie miejscowości urlopowe: Chałupy, Kuźnica, Jastarnia, Jurata i Hel. Z Władysławowa do Helu, wzdłuż mierzei biegnie droga nr 216 i linia kolejowa. Na Hel można trafić także tramwajem wodnym z jednego z miast: Gdańska, Gdyni lub Sopotu.

Wody Zatoki Puckiej są niesłychanie płytkie, świetne do ćwiczenia windsurfingu, a mielizną nazywaną Rybitwią, pomiędzy Kuźnicą na mierzei i Rewą na stałym lądzie, od 2002 roku odbywają się "Marsze Śledzia" - impreza popularyzująca turystyką nad zat. Pucką, bezpieczny odpoczynek nad morzem i ochronę przyrody. Marsz ten stanowi niesłychaną oraz niespotykaną atrakcję wypoczynku nad naszym morzem.

Chcesz dodać obiekt?

Masz pytania odnośnie portalu, reklamy lub inne propozycje?
Zadzwoń lub napisz do nas!

Redakcja portalu nie udziela informacji o wolnych miejscach noclegowych

Akcept - marketing obiektów noclegowych

Nasze biuro:

Plac Piastowski 14/2,

58-560 Jelenia Góra

Godziny pracy:

poniedziałek - piątek: 8:00-16:00