Władysławowo

Władysławowo

Dzisiejsze Władysławowo powstało w latach 50-tych ubiegłego wieku, jako konsekwencja połączenia miejscowości: Wielka Wieś, Cytniewo, Poczernino, Hallerowo oraz portu Władysławowo. Miastem zaś, Władysławowo zostało w 1963 r. Znaczną rolę w zintensyfikowaniu turystyki na tych obszarach odegrał gen. J. Haller, któremu to, po ceremonii zaślubin naszego kraju z Bałtykiem w 1920 roku spodobało się to miejsce. Wspólnie z niektórymi swymi oficerami zakupili te tereny. Z ich propozycji stanęło kąpielisko Hallerowo, jakie miało rywalizować z będącym elementem Wolnego Miasta Gdańska Sopotem. W Hallerówce, willi w której generał J. Haller ze swą rodziną spędzał wakacje, od 1990 r. można zwiedzić niedużą ekspozycję poświęconą Józefowi Hallerowi i Błękitnej Armii.

Dzisiejsze Władysławowo to wzięta miejscowość wypoczynkowa nad Morzem Bałtyckim, zawiera aż piętnaście kąpielisk morskich z szerokimi oraz piaszczystymi plażami. Miejscowość to też port rybacki oraz morski. Władysławowski port wykonuje także rolę mariny. Pomijając gastronomiczne i sanitarne żeglarze mogą również skorzystać ze stoczni remontowej. Z tego miejsca można wybrać się na wycieczkę po Bałtyku albo Zatoce Puckiej jednym z wielu statków wycieczkowych. Istnieje także możliwość odbycia wyprawy z Władysławowa do Skandynawii, na Łotwę bądź Litwę. Wędkarzy zaciekawi prawdopodobnie fakt, że z Władysławowa organizowane są rejsy z możliwością wędkowania w morzu.

Dodatkową ciekawostką miejscowości jest znajdująca się na promenadzie we Władysławowie Aleja Gwiazd Sportu. Powstała ona w 2000 r. i od tego okresu wmurowywane są w chodnik gwiazdy dla największych znakomitości polskiego sportu. Swe gwiazdy mają w tym miejscu m.in. Dariusz Michalczewski, Kazimierz Deyna, Jerzy Kulej, Jacek Wszoła, Robert Korzeniowski, Irena Szewińska, a również Michel Platini. Raz rocznie, w lipcu organizowany jest we Władysławowie Festiwal Sportu. Reprezentacyjnym miejscem Władysławowa jest także Dom Rybaka - siedziba władz gminnych z rozpoznawalną basztą widokową z której można podziwiać panoramę Władysławowa i okolicę.

Władysławowo, przez wzgląd na na skutek swego położenia nad zatoką z płytkimi wodami, niedużymi falami i odpowiednimi wiatrami - to idealne wprost miejsce do nauki i uprawiania windsurfingu. W następstwie tego w sąsiedztwie umiejscowionych jest mnóstwo szkółek oraz wypożyczalni sprzętu windsurfingowego. W skład zasobnej bazy noclegowej miejscowości wchodzą mnogie hotele, ośrodki wczasowe, domy gościnne, domki oraz pokoje we Władysławowie.