Zatoka Pucka to doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych

Zatoka Pucka

Zatoka Pucka to część Bałtyku oddzielona od otwartych wód Półwyspem Helskim. Jest fragmentem Zatoki Gdańskiej i umownie zamyka ją linia łącząca Gdynię z Helem. To wyjątkowo płytka zatoka - śr. głębokość to ok 3 m. Niemniej jednak należy pamiętać, że w tym obszarze wodnym występują też głębie - Kuźnicka i Chałupska Jama - maksymalna głębia to 55 m.

W zatoce można wyróżnić część wewnętrzną (do linii Kuźnica - Rewa) i drugą, zewnętrzną. Wewnętrzna część Zatoki Puckiej jest osłonięta ze wszystkich stron i posiada de facto jedynie dwa żeglowne przejścia z zewnętrzną częścią Zatoki (poprzez Mewią Rewę) - Głębinka i Przejście Kuźnickie.

Płytkie i spokojne wody akwenu to doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych. W sezonie w Pucku w zasadzie co tydzień odbywają się zawody żeglarskie. Na południe od Mierzei Helskiej płycizna rozpościera się daleko wgłąb zatoki - z tego powodu ten obszar jest jednym z najlepszych w w Polsce i Europie do uprawiania kite- i windsurfingu. W sumie, w każdej miejscowości w rejonie wewnętrznej zatoki Puckiej (Rewa, Puck, Władysławowo, Chałupy, Kuźnica) funkcjonują szkoły i wypożyczalnie sprzętu wind- i kitesurfingu.

Kolejną zaletą tego akwenu jest to, iż wody wewnętrznego wycinka zatoki w sezonie urlopowym nagrzewają się niezmiernie szybko. Zdarza się, że temperatura wody uzyskuje wartość powyżej 25 stopni C., kiedy w tym samym czasie temperatura wody nad otwartym akwenem wynosiła nawet poniżej 10 stopni Celsjusza.

Galeria

Lokalizacja

8 wyświetleń w 2024r.
Łącznie 662 (od 2023r.)
serce Twoje ulubione obiekty 0