Polecamy

Willa PUCK

 

W okolicy:

Półwysep Helski oddziela wody Zatoki Puckiej od Morza Bałtyckiego, jego długość to 34 km, powierzchnia około 32 km2. Wzdłuż półwyspu biegnie droga nr 216, linia kolejowa i ścieżka rowerowa. Na półwyspie położone są znane miejscowości turystyczne: Chałupy, Kuźnica, Jastarnia, Jurata i Hel.

Zatoka Pucka

Zatoka Pucka

Zatoka Pucka to część Bałtyku oddzielona od otwartych wód Półwyspem Helskim. Jest fragmentem Zatoki Gdańskiej i umownie zamyka ją linia łącząca Gdynię z Helem. To wyjątkowo płytka zatoka - śr. głębokość to ok 3 m. Niemniej jednak należy pamiętać, że w tym obszarze wodnym występują też głębie - Kuźnicka i Chałupska Jama - maksymalna głębia to 55 m.

W zatoce można wyróżnić część wewnętrzną (do linii Kuźnica - Rewa) i drugą, zewnętrzną. Wewnętrzna część Zatoki Puckiej jest osłonięta ze wszystkich stron i posiada de facto jedynie dwa żeglowne przejścia z zewnętrzną częścią Zatoki (poprzez Mewią Rewę) - Głębinka i Przejście Kuźnickie.

Płytkie i spokojne wody akwenu to doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych. W sezonie w Pucku w zasadzie co tydzień odbywają się zawody żeglarskie. Na południe od Mierzei Helskiej płycizna rozpościera się daleko wgłąb zatoki - z tego powodu ten obszar jest jednym z najlepszych w w Polsce i Europie do uprawiania kite- i windsurfingu. W sumie, w każdej miejscowości w rejonie wewnętrznej zatoki Puckiej (Rewa, Puck, Władysławowo, Chałupy, Kuźnica) funkcjonują szkoły i wypożyczalnie sprzętu wind- i kitesurfingu.

Kolejną zaletą tego akwenu jest to, iż wody wewnętrznego wycinka zatoki w sezonie urlopowym nagrzewają się niezmiernie szybko. Zdarza się, że temperatura wody uzyskuje wartość powyżej 25 stopni C., kiedy w tym samym czasie temperatura wody nad otwartym akwenem wynosiła nawet poniżej 10 stopni Celsjusza.

Mapa

Komentarze

Dodaj komentarz
    Brak komentarzy użytkowników
Aby dodać swój komentarz, wypełnij poniższe pola. Pola oznaczone gwiazdką są obowiązkowe.

Wizyt: 327 813, Dziś: 26, Osób online: 1

Kontakt i reklama Logowanie

Udostępnij stronę

Na Facebooku Wyślij mailem